| Object Number | CBS7132 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Letter from Lipit-Istar to Nanna-kiag. (ETCSL 3.02.04, CDLI Composite: Q000565). See CDLI for transliteration info. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P262168 - CDLI Number | B7132 - Old Museum Number | CBS 07132 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
