Shoe
97-122-148B
From: Russia | Northern Russia
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-122-148B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Samoyed |
| Provenience | Russia | Northern Russia |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Seal Fur | Reindeer Hide | Felt |
| Description | Reindeer soles, seal uppers lined with fur, trimmed with red, yellow, and blue felt. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-122-148B - Old Museum Number | 29280 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


