| Object Number | CBS6833 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Debate between Copper and Silver. (ETCSL 5.03.06, CDLI Composite: Q000765). Joins with N2509 and two unnumbered fragments. |
| Height | 7.1 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P230736 - CDLI Number | B6833 - Old Museum Number | CBS 06833 + N 2509 + unn(2) - Other Number | N2509 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
