| Object Number | 45-15-1324 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Micmac |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | pre 1863 |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Quill |
| Description | Toy, canoe model. Birchbark with quilled decoration. |
| Height | 9 cm |
| Length | 41.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




