| Object Number | 31-16-707 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Glazed |
| Description | Glazed Clay. Shoe-Shaped. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




