Furniture Model
31-16-697
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-697 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Table |
| Description | Clay. 2015 description: ceramic model of a seat or bed. There is a geometric impressed relief design on the top. The ceramic is buff colored. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Depth | 5.8 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




