Arrowhead
50-49-1457
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1457 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Negrito (uncertain) |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Locus | Negrito? |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Iron; socketed; very faint median ridge. |
| Length | 7.07 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Thickness | 0.15 cm |
| Outside Diameter | 0.67 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.