Adze Fragment (uncertain)
69-16-13
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N4, W8.5 - top of floor |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Description | One edge broken; flaked irregularly along remaining edges. Triangular cross section. One edge appears bevelled. |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.