Knife
32-27-567
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-27-567 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 837A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | low mid-rib, sloping shoulders, flat rectangular tang, hole in end, rivet preserved, traces of wood on handle and blade. type A.2.b |
| Length | 13.9 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition; B.H. Hill, 1932 |
| Other Number | 4 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.