Bowl
55-24-80
From: West Indies | Puerto Rico | Cabo Rojo
Curatorial Section: American
| Object Number | 55-24-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arawak | Taino |
| Provenience | West Indies | Puerto Rico | Cabo Rojo |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Brown Ware, burnished exterior. Oval with flat base, rounded sides incurved to wide mouth. Two high, wide ribbon handles. |
| Height | 14.5 cm |
| Width | 28.9 cm |
| Depth | 22.2 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo de la Universidad de Puerto Rico, 1955 |
| Other Number | 79 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

