Stamp
55-24-79
From: West Indies | Puerto Rico | Orccovix
Curatorial Section: American
| Object Number | 55-24-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arawak | Taino |
| Provenience | West Indies | Puerto Rico | Orccovix |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Reddish-Buff clay, both surfaces completely covered with punctate decoration. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Depth | 1.6 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo de la Universidad de Puerto Rico, 1955 |
| Other Number | 78 - Field No SF | 812 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.