Basket
46-6-56
From: United States of America | North Carolina
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-6-56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cherokee |
| Provenience | United States of America | North Carolina |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | White Oak Splints | Pigment |
| Technique | Basketry |
| Description | White oak splints. Purple, a little light brown and natural colors. Twill weave. Rectangular shaped. Native dyes. "For cracked corn and for leeching hominy." |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Cherokee Expedition; Frank G. Speck and John G. Witthoft, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




