Shield
AF1734
From: Belgian Congo | Aruwimi District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1734 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mabudu |
| Provenience | Belgian Congo | Aruwimi District |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood |
| Description | Long shield, pointed ends. |
| Height | 7 cm |
| Length | 128 cm |
| Width | 42 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


