Projectile Point
97-563-5483
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Morrisville | New Jersey | Mercer County | Trenton
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5483 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Morrisville | New Jersey | Mercer County | Trenton |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Shores of Delaware River at Morrisville, Pa., and trenton, N.J. |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Black; trianguloid; concave base. |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5483 - Old Museum Number | 13848 - ANSP Number | 132? - Other Number | 76 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


