Retouched Flake
69-16-134
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-134 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Test pit - Top of floor |
| Locus | House 116 |
| Section | American |
| Materials | Chert (uncertain) |
| Description | Smooth, dark grey rock, probably chert. Unifacially flaked with retouch along one edge. Probably used as a side blade or scraper. |
| Length | 4.2 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.