| Object Number | CBS4849A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Proverbs Collection 02 . (ETCSL 6.01.02, CDLI Composite: Q000796). Proverbs Collection Two (RC2 T); (Obverse)4 lines, (Reverse)blank. |
| Height | 9.3 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Other Number | P227991 - CDLI Number | B4849a - Old Museum Number | CBS 04849a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
