Knife (uncertain)
69-16-348
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-348 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N8.9, W14.5 - in wall |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Broken at one end and along one edge. Flaked along other edge. |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.