Ostracon
E14255
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E14255 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | T15 |
| Date Made | 500-950 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Inscription Language | Coptic Language |
| Description | Ostracon with a Coptic inscription. |
| Height | 12.7 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Depth | 2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1923 |
| Other Number | 683 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




