Blade
56-28-1411
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Madjujuinuk Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1411 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paleo-Eskimo | Norton Culture |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Madjujuinuk Site |
| Site Name | Madjujuinuk |
| Site Number | NOB-008 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Mad |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Possible adze blade; plano-convex in outline, roughly flaked. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.