Bowl
49-12-61
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 5 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Slip I |
| Description | Milk Bowl |
| Height | 11.2 cm |
| Width | 24.6 cm |
| Outside Diameter | 18 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P2784 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




