Knife
97-563-7521
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-7521 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Description | Rhyolite? Elongated blade; suggestion of shoulders; relatively long straight stem. |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-7521 - Old Museum Number | 42874 incorrect - ANSP Number | 24874 correct - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


