Tablet
CBS12924
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS12924 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Tablet fragment. Murashu Archives; Nail impressions & a label on LoE.; (Obv)8x(Rev)7x(UE)1 lines |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P267526 - CDLI Number | B12924 - Old Museum Number | CBS 12924 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




