Effigy Vessel
31823
From: Peru | Northwest of the Town | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 31823 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimu |
| Provenience | Peru | Northwest of the Town | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human Head | Bird |
| Description | Black double vessel. Two compressed flasks, one surmounted by a human head, the other with cylindrical neck. Stylized birds and snaked (stepped frets) on pebbled fields Narrow necked whistling vessel with a double-chambered effigy-anthropomorphic body, cylindrical neck, inward sloping rim, 1 bridge handle extending from the neck to the body, and a flat base. The double-chambered body has a design in relief from the mold, including a raised dot and geometric pattern. One of the chambers is human shaped with helmet, face, necklace, and arms. There appears to be a burnished finish on the exterior. The vessel was likely fired in a reducing atmosphere as the surface is black and the interior is gray in color. There is a hole at the join of the bridge handle to the human shaped chamber, possibly for a whistle?. The catalogue number is written on the object in black ink. Black ink on the bottom of the base reads: "2786." |
| Height | 18.5 cm |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 12.4 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2786 - Field No SF | F24 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




