Flute
AF3584
From: Cameroon
Curatorial Section: African
| Object Number | AF3584 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cameroon |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Iron | Leather |
| Description | Metal. Leather covered. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 52 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 13328 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.