| Native Name | Turi |
| Object Number | A968 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nepalese |
| Provenience | Nepal |
| Section | Asian |
| Materials | Metal |
| Description | Turi. Long cone-shaped horn with square shaped bell. Made of thin metal. Red painted stripes and designs on instrument. Good condition - few dents in metal, paint is a bit chipped. |
| Height | 13 cm |
| Length | 67 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | A-252 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




