| Object Number | CBS3623 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Neo-Babylonian Period |
| Date Made | 626-539 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Tablet. |
| Height | 3.4 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 1.75 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P259996 - CDLI Number | B3623 - Old Museum Number | CBS 03623 - Other Number | BE 08/1, 152 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
