| Object Number | CBS3243 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Early Old Babylonian Period |
| Date Made | 2000-1900 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Diorite |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Royal/Monumental text. (CDLI Composite: Q001952). See CDLI for transliteration info. |
| Height | 0.81 cm |
| Width | 1.05 cm |
| Thickness | 0.56 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P259617 - CDLI Number | B3243 - Old Museum Number | CBS 03243 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
