Tube Fragment
49-25-460
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-460 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E1E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Bird Bone |
| Description | Fragment of birdbone tube with scratches |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 192 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.