Drinking Tube
49-25-459
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-459 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | A2E 6-12" |
| Section | American |
| Materials | Bird Bone |
| Description | Birdbone. Used by adolescent girl? Broken |
| Length | 9.7 cm |
| Outside Diameter | 0.5 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 80 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.