Needle
29-10-87A
From: Canada | Quebec | Maniwaki
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-10-87A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonkin |
| Provenience | Canada | Quebec | Maniwaki |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Reservation 6 miles south of Maniwaki |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Two wooden snowshoe needles. |
| Length | 11 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Purchased from Frederick Johnson (#1-93) / Gift of Frank Speck (#94-99), 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




