| Object Number | CBS3012 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt en-Nil |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Administrative text. Record of payments in wool; (Obverse)5x(LoE)1 lines. |
| Height | 3.9 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P259385 - CDLI Number | B3012 - Old Museum Number | CBS 03012 - Other Number | BE 14, 068 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
