| Object Number | CBS2225 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Tablet Hill | East side of Shatt en-Nil |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Nanna fragment b . (ETCSL 4.13.b, CDLI Composite: Q000687). Joins with N3333 and N3542. |
| Height | 9.3 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Thickness | 3.1 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P259276 - CDLI Number | B2225 - Old Museum Number | CBS 02225 + N 3333 + N 3542 - Other Number | N3333, N3542 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
