| Object Number | CBS2148 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | School text. ETCSL 6.01.02 Proverbs Collection 02 (). (CDLI Composite: Q000796). Unidentified: model text or proverb? Model contract miscellaneous acc. to Liebermann. Joins with CBS2190. |
| Height | 6.9 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P230281 - CDLI Number | B2148 - Old Museum Number | CBS 02148 + CBS 02190 - Other Number | CBS2190 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
