| Object Number | CBS2210 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Tablet Hill | East side of Shatt en-Nil |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Enki and Ninmah. (ETCSL 1.01.02, CDLI Composite: Q000333). |
| Height | 5.7 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P259264 - CDLI Number | B2210 - Old Museum Number | CBS 02210 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
