Figurine
Bust
MS1974
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS1974 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Female Head |
| Description | Fragment of female figurine, top part of face, wearing diadem, traces of white split and red paint in hair and diadem |
| Height | 4.9 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.