| Object Number | CBS1684 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Neo-Babylonian Period |
| Date Made | 626-539 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Lament for Eridu. (ETCSL 2.02.06, CDLI Composite: Q000383). |
| Height | 5.4 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Khabaza, Baghdad; subscription of R. F. Harper, 1889 |
| Other Number | P259016 - CDLI Number | B1684 - Old Museum Number | CBS 01684 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
