| Object Number | 97-11-1B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan |
| Provenience | Tibet |
| Date Made | 18th Century - 1980 |
| Section | Asian |
| Materials | Wool | Hide | Silk | Cotton |
| Technique | Appliqued |
| Description | One of a pair of Tibetan boots. Light colored leather sole. Black leather patch at heel and toe and details. Layers of stitching and of multi-colored wool and silk applique on lower part of boot. Upper part flexible of soft black wool with strip of red leather on either side of slit up back. |
| Height | 5 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Winnifred S. Miller, 1997 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


