Bowl
MS2744A
From: Italy | Etruria | Narce
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS2744A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Faliscan | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Narce |
| Locus | Tomb 2 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery; rim chipped; fabric similar to MS2706; outer surface orange red. Wheel-made; inferior polish; irregular striations of potter's tool in upper surface of lip. That pigment was applied to the exterior surface is apparent from the area under the lip, where a streak of pinkish red is clearly defined against the dark buff clay. |
| Height | 12.5 cm |
| Outside Diameter | 23.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Francesco Mancinelli-Scotti; Subscription of Phebe A. Hearst, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.