| Object Number | CBS733 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Neo-Assyrian Period |
| Date Made | 911-612 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Royal/Monumental text fragment. (CDLI Composite: Q003821, Q006315). Religious-astronomical (Hymn.)14x3x14 LE 5 lines. See CDLI for transliteration info. Joins with CBS1757. |
| Height | 9.3 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Thickness | 2.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Khabaza, London; subscription of E. W. Clark, 1888 |
| Other Number | P258187 - CDLI Number | B733 + B1757 - Old Museum Number | CBS1757 - Associated Object Number | CBS 00733 + CBS 01757 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
