Lamp
MS331
From: Italy | Campania | Pompeii
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS331 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Campania | Pompeii |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery, brown. Decoration of squares in releif. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Edward W. Lehman, 1891 |
| Other Number | 8043 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



