Pouch Band
Textile Fragment
30354A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 30354A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Description | Black and white. Thin. Geometric Fragment of woven band (two long narrow bands knotted at one end). Color(s): Black, brown and white. |
| Length | 33 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2074 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


