Tablet
CBS842
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS842 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Steatite |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Royal/Monumental text fragment. (CDLI Composite: Q001653). foundation tablet. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 8.6 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 1.88 cm |
| Credit Line | Purchased from Khabaza, London; subscription of E. W. Clark, 1888 |
| Other Number | P227049 - CDLI Number | B842 - Old Museum Number | CBS 00842 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.