Chert
53-54-525
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-525 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Lower level, depth 47", light tan sandy midden |
| Period | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Fairly dark green. Irregular flakes, one perpendicular or steep edge. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 954 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.