Betel Basket
P1678A
From: Caroline Islands | Yap
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1678A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yapese |
| Provenience | Caroline Islands | Yap |
| Date Made | 1903 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Pandanus | Sea Turtle Shell |
| Technique | Plaited |
| Description | Oval basket of plaited strips of pandanus leaf. Tassels of pandanus strips along bottom. Hanging from the rim a cord of twisted coconut fiber with a flat sea turtle shell hook. Used to carry the ingredients for betel chewing: areca nut, betel pepper leaf [Piper betle], lime. |
| Height | 25 cm |
| Width | 48.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

