Sherd
90-1-64
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 90-1-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body sherd from decorative zone of vessel. Orange clay, pale orange exterior slip. Red paint (exterior only): part of a curvilinear design with accessorial dots. Roughly rectangular in shape. |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1990 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


