Dish
29-175-279
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-279 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Iconography | Frog |
| Description | Frog Shaped. Stands on four legs and belly. Bowl hollow oblong-oval. Details of frog carved. Eyebrow-ridge extends down "nose" to mouth. Black paint; eyebrows, eyes, large patch beneath chin, flecks on body. Red paint: lips, slit |
| Height | 9 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9081 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.