Textile Fragment
30403
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 30403 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Fragment of a tapestry. Color(s): Blue green, red, olive green, white and yellow. |
| Length | 16 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1764A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



