| Object Number | 17026A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Section | African |
| Materials | Metal |
| Description | Sword with engravings around the hilt and down the blade. |
| Length | 56 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1893 |
| Other Number | Receipt 404: 76 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




