Hairpin
40876B
From: United States of America | Florida | Southwest Coast (Florida) | Key Marco | Collier County
Curatorial Section: American
| Object Number | 40876B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Florida | Southwest Coast (Florida) | Key Marco | Collier County |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 700-1560 CE |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | Nearly perfect shanked hair pins. Long slender pointed in form of spear prongs. Shanks similarly flanged for plume strings. With several fragments - some possibly matchable. |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Florida Expedition, Frank H. Cushing; subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 751 - Cushing Catalogue Number | 70-19-44 - Other Number | 70-19-45 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

