Prong
40634A
From: United States of America | Florida | Collier County | Key Marco
Curatorial Section: American
| Object Number | 40634A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Florida | Collier County | Key Marco |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 700-1560 CE |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | Prong (1 of 3) - complete set of trident pronts. Narwhal ivory. Very long, tapering and rounded butts terminating in squared, flat tapering insertion tenons. |
| Length | 25.6 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | William Pepper Florida Expedition, Frank H. Cushing; subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 70-19-43 - Old Museum Number | 509 - Cushing Catalogue Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




